چالش جدی فروش گوجه فرنگی در سال جاری/ تعطیلی کامل ته لنجی در استان/ خبر خوب برای مردم

چالش جدی فروش گوجه فرنگی در سال جاری/ تعطیلی کامل ته لنجی در استان/ خبر خوب برای مردم

به گزارش سوک ، خورشید گزدرازی بعد از ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه ضمن اعلام گزارشی از روند فعالیت های اطاق بازرگانی بوشهر، پاسخگوی خبرنگاران در عرصه های مختلف بود.
خورشید گزدرازی، رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان بوشهر

*به عنوان اطاق بازرگانی مسائل و مشکلات ما در حوزه کسب و کار فراوان است که بخشی حاصل تحریم ها و بخشی دیگر حاصل خودتحریمی های درونی است که سبب شده تجارت را در سطح استان با مشکلات عدیده ای مواجه کند.
* نوسانات نرخ ارز در اواخر سال گذشته آغاز شد و با اعلام 4200 تومانی برای نرخ ارز مسائلی را برای تجار رقم زد که مطلوب ما نبود. در آن دوره با یک برگه ثبت سفارش ارز از بانک خریداری و 6 ماه بعد با بانک نسویه حساب کرد. مشکل اینجا بود که خیلی ها ارز دریافت کردند و لی کالایی وارد کشور نشد.
* با افزایش تقاضای ارز شرایطی ایجاد شدکه کار از دست دولت خارج و نرخ ارز تا بیست هزار تومان هم رسید اما با ورود دولت به این بازار تا حدودی نرخ آن تعدیل شده است. اکنون چندین کانتیر در گمرک وجود دارد اما تبت سفارشی نمی ود.
* اگر کنترل درستی صورت گیرد نرخ دلار می تواند بین 10 تا 12 هزار تومان در نوسان باشد اما با توجه به نیازهای کشور به خرید مواد اولیه از خارج از کشور هر نوع ثبت سفارش را با مشکل مواجه کرده و سبب شده تا تولیدکنندگان با مشکلاتی مواجه شوند.
* نرخ واقعی ارز را بین هشت تا ده هزار تومان می دانیم و اگر دولت بتواند با مکانیسمی این نرخ را ثابت کند و از طرفی در خصوص ثبت سفارش نیز اقدامی کاربردی انجام دهد

* استقبال کشورهای خارجی از سرمایه گذاری در استان بوشهر را یک رویکرد مناسب می دانیم. یکی از این کشورها قطر است که میل زیادی به سرمایه گذاری در ایران دارد اما تحت تاثیر فشار شدید امریکاست . با توجه به این که قیمت کالای ایرانی با توجه به نرخ ارز برای قطر مناسب است انگیزه های خوبی را برای این کشور ایجاد کرده تا بتواند وارد بازار ایران و استان بوشهر شود.
* ۶۰ درصد افت کانتینتر ورودی در هشت ماهه سال جاری داشتیم. اگر دولت بحث ثبت سفارش را حل کند هم می‌توان نرخ ارز را کنترل کرد و هم اینکه مواد اولیه مورد نیاز وارد شود. نرخ ارز بین هشت تا ۱۰ هزار تومان طبیعی و قابل قبول است.

*قطری‌ها با توجه به نیازی که به کالاهای ایرانی دارند، استقبال خوبی از کالاهای ایرانی دارند. قطر برخی از نیازهای خود در جام جهانی برای ساخت و ساز و توسعه زیرساخت‌ها از منابع کشور ما استفاده خواهد کرد. مسئولان کشور قطر برای تامین مصالح ساختمانی مورد نیاز در ساخت و سازهای جام جهانی به کشور ما نیاز دارند چون کالاها موجود است و قیمت مناسبی نیز دارد.

*نخیلات و خرما مهمترین پتانسیل کشاورزی استان بوشهر است که 15 درصد نیاز کشور از استان بوشهر تامین می شود. با توجه به این که 70 درصد محصولات خرمای کشور مصرف داخلی است به دنبال صادرات خرمای به کشورهای اوراسیا هستیم و در این زمینه تجار استان بوشهر نقشی اساسی بر عهده دارند.
* گوجه فرنگی محصول مهم خارج فصل استان با پایه صادراتی است که سالانه تولیدکنندگان با چالش های تکراری مواجه هستند. با توجه به مشکلات فروش از جهاد کشاورزی خواسته ایم که برای کنترل منابع زیرزمینی و آب ، حتما سطح کشت برای کشاورزان مشخص شود. امسال نیز چون صادرات گوجه فرنگی ممنوع شده مطمئنا فروش گوجه فرنگی با چالش جدی مواجه خواهد شد چرا که قادر نخواهیم بود این گوجه را به قطر با نیاز دو هزار تن و کشورهای اوراسیا صادر کنیم.
*به عنوان کسی که متولی اقتصادی در بخش خصوصی هستیم در جلسه شورا گفتگوی استان در سوم اسفندماه سال گذشته مشکلات موجود در رویه ترخیص کالا را بیان کردیم. یکی از انتقادات ما موضوع پنجره واحد فرامرزی بود که با توجه به نبود زیرساخت های لازم معتقد بودیم که فقط هزینه ها را بالا می برد و بروکراسی اداری را افزایش می دهد.

*این پنجره سبب می شد که بروکراسی اداری را نه تنها کمتر بلکه بیشتر هم کند. این پنجره را مورد انتقاد قرار دادیم که تاکنون با وجود مصوبه شورای گفتگو تغییراتی در برخی از کارکرد این پنجره ایجاد نشده است. یکی از این موارد، کارشناس مجازی در گمرک است که هزینه بر بوده و نتوانسته تعرفه ها را کاهش دهد.
* وقتی تعرفه های متفاوت با یک پنجره فرامرزی ایجاد شود سبب ایجاد شبهاتی برای فعالان می کند و رویه ترخیص و صادرات را دچار چالش و هزینه های بالایی را متوجه آنها می کند. نسبت به ترخیص کالا و رویه های گمرکی در حال بحث و گفتگو بوده ایم و هنوز هم با این مشکلات گریبانگیر هستیم.

* یکی از مزیت ها که می تواند دولت به تجار کمک کند رفع مشکل ثبت سفارش کالا بدون انتقال ارز است که در شورای گفتگوی استان مطرح شده و استاندار نیز نظر مثبتی در این خصوص دارد اما مناسفانه تاکنون انجام نشده و این سامانه مسدود است. این شرایط مورد انتقاد ما و استاندار است . کارشناسی مجازی با توجه به نبود زیرساخت جایگاه خیلی خوبی ندارد و فقط سبب شده تا سطح هزینه ها را بیشتر کند.

*دولت  1332 کالای ممنوعه برای ورود به کشور مشخص کرده است که با توجه به این که برخی از این کالاها در کشور تولید نمی شود و نیاز کشور است نیاز است که بازنگری انجام شود هر چند که اطلاع داریم هر هفته با احصائ نیازها یک تا دو قلم کالا از این لیست خارج می شود.
*موضوع ته لنجی در استان به دلیل افزایش قیمت ارز منتفی شده و دیگر چیزی به نام ته لنجی در استان وجود ندارد. این موضوع سبب شده که بخش عمده ای از ملوانان استان بوشهر از شمال تا جنوب این استان بیکار و خانه نشین شوند. دولت باید فکری به حال اشتغال مرزنشینان کند.

*پایش کسب و کار در استان را به شکل علمی دنبال می کنیم اما از دولت می خواهیم که نگاه مهربانی نسبت به تولیدکنندگان و صادرکنندگان بوشهری داشته باشند تا روند توسعه این استان را دچار چالش نکند.

*خبر خوبی برای مردم استان در عرصه کسب و کار ندارم اما طرح واردات پایلوت دام می تواند رونق مناسبی در این بخش انجام شود. این طرح با تکمیل زیرساخت ها تا 6 ماه آینده اجرایی می شود.

* به عنوان متولی صدور کارت های بازرگانی، هیچ اعتقادی به صدور کارت های بازرگانی یک بار مصرف ندارم. اگر قرار است اصلاحی بر کارت های بازرگانی انجام شود راه اصولی ان صدور کارت بازرگانی یک بار مصرف نیست بلکه نیاز است سیستم دریافت مالیات به سمتی پیش رود که دیگر بازرگانان به سمت این نوع کارت ها و در برخی موارد فرار مالیاتی انجام نشود. البته به عنوان متولی این بخش بارها به دولت گفته ایم اما توجهی نمی شود.






کاربر عزیز
هم اکنون نسخه جدید شهر دریا در دسترس است. آیا میخواهید به نسخه جدید شهر دریا منتقل شوید؟

بله خیر