افت 60 درصدی کانتینر ورودی در هشت ماهه سال جاری/ واردات دام زنده از کشور استرالیا به استان بوشهر +تصاویر

افت 60 درصدی کانتینر ورودی در هشت ماهه سال جاری/ واردات دام زنده از کشور استرالیا به استان بوشهر +تصاویر

اتحاد خبر-زهره عرب: نشست مطبوعاتی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر با اصحاب رسانه عصر دوشنبه 19 آذرماه برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار "اتحاد خبر"، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان بوشهر با تاکید بر اهمیت مطالبه گری گفت: ما بایست خواسته های داخلی و بین المللی خود را از مدیران درخواست نماییم.

خورشید گزدرازی با بیان تاثیر نوسانات ارز بر کسب و کار اظهار داشت: نوسانات نرخ ارز از اواخر سال قبل آغاز شد و بنا بر برخی عوامل و فعالیت افراد و فعالان اقتصادی و افزایش تقاضای ارز، بازار ارز غیرقابل کنترل گردید. پس از آن دولت با هدف کنترل قیمت ارز کالاها را اولویت بندی نمود و با همین رویه در هشت ماهه 97 با کاهش واردات مواجه بودیم. با توجه به اینکه ما در تمامی حوزه ها توانمند نیستیم و نیاز به کالاهای وارداتی داریم، اما در حال حاضر حتی بسیاری از واحدهای تولیدی ما مشکل دارند.

وی با اشاره به تعداد زیادی کانتینر کالای ترخیص نشده در گمرک، اضافه کرد: در هشت ماهه نخست سال جاری نزدیک به 60 درصد افت کانتینتر ورودی داشتیم. در صورت مدیریت و رفع مشکلات ثبت و سفارش توسط دولت می‌توان نرخ ارز را کنترل کرده و همچنین مواد اولیه موردنیاز را وارد نمود.

رئیس اتاق بازرگانی استان بوشهر افزود: با نظر به شرایط اقتصادی موجود در کشور در تلاش هستیم تا در راستای بهبود وضعیت کسب و کار حرکت کرده و در این زمینه مطالبه‌گر و پیگیر باشیم.
 
گزدرازی با اشاره به استقبال شرکت های خارجی از سرمایه گذاری در استان بوشهر گفت: قطر در تمام رویکرد‌های سیاسی خود از کشور آمریکا تبعیت می نماید، و با توجه به پایین بودن قیمت ها و نرخ ارز و همچنین نیاز کشور قطر به برخی از مواد اولیه، استقبال خوبی از کالاهای ایرانی دارند. مطمئنا رویکرد کشور قطر برای جام جهانی 2022 خریداری مهمترین مصالح ساختمانی (به دلیل قیمت مناسب) از کشور ایران جهت تامین زیرساخت ها است.

وی تصریح کرد: ما نیازمند کنترل کیفیت و کمیت در بازارهای خود هستیم تا مشتریانمان را در بازارهای هدف کشورها از دست ندهیم و بازارهای خود را توسعه بخشبم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه حضور هیئت تجاری استان بوشهر در کشور قطر اتفاقات خوبی رقم زده است، ادامه داد: قطری ها علاقمند به سرمایه‌گذاری در ایران هستند و تمهیداتی صورت گرفته و غرفه هایی تعبیه شده که صادرکنندگان کالا با کمترین هزینه های ممکن کالاهای خود را در این کشور عرضه نمایند.

خورشید گزدرازی ابراز داشت: از دیگر مصوبات سفر به قطر ورود و خروج شبانه روزی شناورها و بحث واردات دام از کشور استرالیا بود که تا شش ماه آینده واردات گوشت خواهیم داشت و با توجه به بازار مصرف در کشور ایران، مشکلات دام و گوشت قرمز و همچنین جمعیت 80 میلیونی ایران واردات دام زنده از کشور استرالیا به استان بوشهر انجام می‌شود و پس از انجام آزمایشات ذبح در ایران صورت خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: برنامه مدنظر ما این است که بوشهر به عنوان پایلوت در همه زمینه ها خصوصا صادرات و ترانزیت کالا باشد. همچنین در بخش واردات دام، استان بوشهر پایلوت کشور خواهد بود که در صورت انجام این کار شاهد یک تحول و رونق اقتصادی و ایجاد شغل در استان خواهیم بود.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان بوشهر با اشاره به تولید 15 درصد خرمای کشور در استان بوشهر گفت: مهمترین محصول کشاورزی استان بوشهر خرما است و مهمترین بازار خرمای استان بوشهر نیز کشورهای اورآسیا می باشد.

گزدرازی با اشاره به اینکه هفتاد درصد خرمای کشور در داخل مصرف می‌شود، افزود: مهمترین خرمای ما یعنی کبکاب با توجه به بازار مصرف همیشه بازار خود را حفظ کرده و تولیدکنندگان نیز در نمایشگاه هایی که به طور سالانه در روسیه یا اوکراین برگزار می شود، حضور فعالی داشته اند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از زیرمجموعه های فعال اتاق بوشهر، انجمن خرما است که همیشه در کنار ما بوده و از لحاظ صادرات و حضور در نمایشگاه های بین المللی بسیار فعال هستند.

رئیس اتاق بازرگانی استان بوشهر اظهار داشت: گوجه‌فرنگی خارج از فصل به عنوان یکی از محصولات مهم استان بوشهر در سالهای اخیر با چالش‌های جدی روبرو بوده است. پیشنهاد ما به جهاد کشاورزی کنترل سطح زیرکشت گوجه فرنگی با توجه به کمبود آب استان بود. با این حال گوجه فرنگی جزو کالاهای ممنوعه صادراتی قرار گرفته که با این اتفاق چالش بزرگی در زمینه فروش این محصول در کشور خواهیم داشت. 

گزدرازی بیان کرد: بالغ بر 2 هزار تن گوجه فرنگی از استان بوشهر به کشور قطر صادر کردیم، کما اینکه بازار هدف استان ما کشورهای اوراسیا هستند که ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی کشور ما را با یک چالش جدی روبرو خواهد کرد.

وی ضمن برشمردن مهمترین دستاوردهای جشنواره خرما ادامه داد: پس از انجام یک سری از تمهیدات و اقدامات توانستیم نگاه سنتی در ارتباط با خرما را به صنعتی تغییر دهیم و بسیاری از فعالان این عرصه را به حضور در نمایشگاه تشویق نمودیم که بسیاری از تولیدکننده ها موفق به فروش محصولات و انعقاد قراردادهای مهمی شدند. از دیگر تصویبات مهم این جشنواره نیز راه اندازی صندوق توسعه خرما بود. برنامه آینده ما این است که بتوانیم این نمایشگاه را در استان های دیگر هم برگزار نماییم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان بوشهر تاکید کرد: از دیگر چالش های صادرکنندگان کالا موضوع انتقال ارز است. امکان انتقال ارز از طریق سیستم بانکی برای صادرکنندگان ما در سراسر کشور وجود ندارد و بایست از طریق چمدان های ارزی و یا صرافی ها این کار را انجام بدهند که خود چالش بزرگی برای صادرکنندگان محسوب می شود، در واقع یکی از خودتحریمی های داخلی برگشت ارز می باشد.

خورشید گزدرازی با توضیحاتی د خصوص هتل اتاق بازرگانی ابراز داشت: با توجه به نیاز استان بوشهر به یک هتل پنج ستاره با امکانات خوب در حد بین المللی، ساخت این هتل در برنامه قرار گرفته و بهترین مکان برای ساخت آن نیز ورودی بوشهر تشخیص داده شده است که طی یک الی دو ماه آینده عملیات فیزیکی ساخت این هتل آغاز خواهد شد.کاربر عزیز
هم اکنون نسخه جدید شهر دریا در دسترس است. آیا میخواهید به نسخه جدید شهر دریا منتقل شوید؟

بله خیر