بخش بوشکان سال آینده مشکل آب نخواهد داشت / اصلاح شبکه آبرسانی فاریاب/ بهره برداری از 14 سد آبخیزداری در سال جاری+تصاویر

بخش بوشکان سال آینده مشکل آب نخواهد داشت / اصلاح شبکه آبرسانی فاریاب/ بهره برداری از 14 سد آبخیزداری در سال جاری+تصاویر

اتحاد خبر_زهره عرب: بخشدار بوشکان در دفتر هفته نامه «اتحاد جنوب» حضور یافته و ضمن دیدار با مدیرمسئول و عوامل این نشریه از ظرفیت ها، عملکرد و اقدامات آینده خود در این بخش گفت.به گزارش خبرنگار «اتحاد خبر»، اکبر حاجب فرد با اشاره به اینکه هر ساله بوشکان مشکلات زیادی از لحاظ آب داشته است، گفت: بوشکان و ارم تنها مناطقی هستند که از خط کوثر و از بوشیکان کازرون استفاده نمی کنند و تنها منبع آنها برای استفاده در مصارف کشاورزی و غیره آبهای زیرزمینی بوده است.

اکبر حاجب فرد تاکید کرد: ما برای حل معضلات آب دو کار مهم انجام دادیم، اولین اقدام اصلاح شبکه آبرسانی فاریاب بوده که طی رایزنی هایی که انجام دادیم به ما قول دادند اصلاح شبکه آب به طور کامل انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: روستای فاریاب با جمعیت 3 هزار نفری و شهر کلمه با 3 هزار نفر جمعیت، روستای تنگ زرد با 800 نفر جمعیت و روستای شاهیجان نیز با 300 نفر جمعیت همه از یک حلقه چاه استفاده می کردند و با این حال در این منطقه حدود 60 درصد هدررفت آب داشتیم. ما این شرایط را کنترل کردیم و آب را به صورت 24 ساعته میان این روستاها توزیع کردیم؛ در همین اثنا مجوز حفر یک حلقه چاه با اعتبار یک میلیارد و 200 میلیون تومان برای شهر کلمه را گرفتیم، که پس از تامین اعتبار مشخص شد جانمایی و مکانی که برای حفر چاه در نظر گرفته شده بود در روستای خون قرار گرفته است و این سبب اعتراض مردم این روستا گردید، در صورتی که فاصله چاه با کلمه دو کیلومتر و با روستای خون 4 کیلومتر بود.بخشدار بوشکان ادامه داد: پس از آن با شورای خون و کلمه جلسه تشکیل دادیم و در نهایت حفر دو حلقه چاه تصویب شد که یکی به عنوان چاه در دسترس و برای استفاده روزمره و دیگری برای تامین آب شهر کلمه در نظر گرفته شد. در حال حاضر یکی از این چاه ها در 150 متری و دیگری در 110 متری به آب رسیده است. در واقع هر دو چاه حفر شده است و در سال جاری و تابستان آینده در بخش بوشکان مشکل آب به شدت قبل وجود ندارد.
 
حاجب فرد با اشاره به برخی مصوبات و تصمیمات گفت: در جلسه ای با دکتر ستوده معاون عمرانی استاندار  چند موضوع به تصویب رسید، یکی قنات که آب آن کم شده و بحث جلوگیری از برداشت غیرمجاز آب، و اینکه سدهای آبخیزداری در سطح استان بیشتر به شهرستان دشتستان و بخش بوشکان اختصاص داده شود، همچنین لایروبی سدهای روستاهای بخش بوشکان از دیگر مصوبات ما بوده است.

وی عنوان کرد: در سال جاری 14 سد آبخیزداری به بهره برداری رسیده است، که بخش عمده ای از مشکلات باغات فاریاب و تنگ زرد با اجرایی شدن این سدها برطرف خواهد گردید.

بخشدار بوشکان با اشاره به مشکل مخابرات و آنتن های موبایل اظهار داشت: در اوایل اردیبهشت ماه که من به کلمه آمدم قرار بر ساماندهی این موضوع بود که تا نزدیکی های تونل هم رسید، و قریب به 15 جلسه با شورا و اهالی شهر کلمه و افرادی که مالک زمین ها بودند برگزار کردیم. پس از راضی شدن مردم با اداره راه مشکلاتی به وجود آمد که الان مقداری از عملیات باقی مانده و ان شالله تا دهه فجر به پایان می رسد. آنتن ها در حال حاضر به شکل رادیویی است و وضعیت آنتن دهی مناسب نیست که در صورت نصب فیبر نوری این منطقه وضعیت مناسبی از نظر آنتن دهی خواهد یافت. طبق آخرین صحبتی که با فرماندار محترم داشته ایم بیش از 90 درصد مسیر انجام شده و پیمانکار نیز اکنون در حال کار است.اکبر حاجب فرد با اشاره به عملیات اصلاح شبکه 24 کیلومتری آبرسانی فاریاب که دو فاز از عملیات آن باقی مانده است، گفت: 20 کیلومتر شبکه داخلی و 4 کیلومتر از تنگ زرد تا فاریاب است که کل مسیر در حال اصلاح است، این اصلاح شبکه باعث صرفه جویی 50 درصدی در مصارف آب خواهد شد. همچنین با استفاده از چاه حفر شده در کلمه و یک چاه دیگر که در حال حفر است مشکل آب بخش  تقریباً به طور کامل حل خواهد شد.

وی تصریح کرد: اقدام بسیار مهمی که صورت گرفت اصلاح جاده چنیر بوده که نزدیک به 15 کیلومتر آن زیرسازی شده است. تمام کشت صیفی و گوجه بخش بوشکان در این جاده انجام می شود که این جاده سابقا سنگلاخی بوده و مشکلات زیادی داشت. در ادامه اعتباری نیز برای آسفالت آن در نظر گرفته شده است و به زودی انجام خواهد شد.

حاجب فرد خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مهم در بخش بوشکان سالن ورزشی فاریاب است که پیمانکار آن طی دو روز گذشته مجددا کار خود را از سر گرفته و با صحبتی که با دکتر ستوده داشته ایم، و اقداماتی که در گذشته انجام شده بود و از طریق رایزنی با مدیر کل و رییس اداره ورزش و جوانان استان بازدید از این سالن انجام شده و ان شالله ظرف 2 ماه آینده و تا دهه فجر آماده بهره برداری خواهد گردید.

بخشدار بوشکان با اشاره به استفاده از ظرفیت بانوان در این بخش افزود: مدیر اداره کتابخانه ها خانم و بومی است، همچنین یک دهیار خانم در روستای شاهیجان داریم.

وی ابراز داشت: جاده مابین طلحه و فاریاب که تقریبا حدود 7 کیلومتر از آن باقی مانده بود، در حال حاضر مجددا آغاز شده و زیرسازی های آن در حال انجام است و در تلاش هستیم که تا 22 بهمن ماه انجام شود.

اکبر حاجب فرد با اشاره به اهمیت بومگردی و گردشگری بیان کرد: روستای هدف گردشگری ما تنگ زرد است که اقدامات بسیار خوبی در این روستا انجام شده است. خانم دهقانی، مدیر دفتر امور روستایی نیز از این روستا بازدید داشته اند. البته با توجه به ظرفیت های خوبی که وجود داشت تمایل داشتیم که روستای خون نیز جزو 24 روستای هدف گردشگری قرار بگیرد اما در نهایت تنگ زرد در این لیست قرار گرفت. قرار است که یک آبشار مصنوعی در این روستا احداث شود و همچنین منازل به سبک سنتی و قدیمی که 10 تا از این خانه ها ساخته شده و در آینده چندین واحد دیگر نیز به همین سبک و سیاق ساخته خواهد شد.
 
بخشدار بوشکان یادآور شد: طبق سرشماری رسمی سال 95 بخش دارای 15 هزار نفر جمعیت بوده است که البته در هنگام ورود عشایر این آمار بیشتر از این می شود، ولی جمعیت خود روستا و شهرها نزدیک به همین آمار است. بخش دارای 11 روستا با کد روستایی و دهیار است و اخیرا برای دو روستای تنگ خون و احمدی نیز از وزارت کشور کد گرفته ایم و دهیار روستای تنگ خون معرفی شده و دهیار روستای احمدی نیز طی این هفته معرفی خواهد شد.

وی با اشاره به عدم وجود نمایندگی ادارات شهرستان در بوشکان گفت: اساسی ترین مشکل بحث تامین اجتماعی است که سابقا یکی از کارمندان این اداره در ساختمان مربوط به بخشداری ارائه خدمات را انجام میداد و به نوعی آن اتاق در اختیار ایشان بود، اما آن کارمند اکنون بازنشسته شده است. پس از آن درخواست نیرو دادیم اما سیاست تامین اجتماعی در متمرکز کردن واحدها می باشد. البته یک دفتر در بوشکان وجود دارد که خدمات خوبی را به شهروندان ارائه می دهد.نماینده دولت در بخش بوشکان تاکید کرد: مجموع اقداماتی که در دولت تدبیر و امید در بخش بوشکان صورت پذیرفته، از ابتدای انقلاب تاکنون انجام نگرفته بوده است و مردم از این لحاظ بسیار راضی هستند زیرا اعتبارات آلایندگی توانسته کمک بسیار زیادی به روستاهایی چون شاهیجان نماید. ما در همین دو ماه اخیر افزایش دوبرابری اعتبار داشته ایم، همچنین از ابتدای سال در برخی از روستاها گاها نزدیک به دو تا سه برابر افزایش اعتبار داشته ایم که این بی نظیر بوده و رضایت مردم از این اقدامات و عملکردها بسیار مشهود است.

حاجب فرد با اشاره به بحث آب روستای خون گفت: مبلغ 90 میلیون تومان اعتبار برای لایروبی قنات گرفتیم که البته قول داده اند و در صورت عدم تامین آب باغات تخصیص داده می شود. همچنین برای قنات روستای درنگ نیز 90 میلیون تومان اعتبار گرفته ایم. بحث زمین چمن شهر کلمه نیز زیرساخت های آن در حال آماده سازی است و اواخر دی ماه کاشته خواهد شد و قرار است ظرف همین چند روز شن ریزی انجام شود و طبق صحبتی که با آقای کمارج داشته ایم در ابتدای سال آینده بهره برداری خواهد شد.

بخشدار بوشکان خبر داد: طی صحبتی که استاندار محترم با معاون وزیر داشته اند مجوز یک سد برای ذخیره آب شرب شهر کلمه دریافت شده است که ان شالله در حال برپاسازی کارگاه برای آغاز عملیات آن هستیم.

 

کاربر عزیز
هم اکنون نسخه جدید شهر دریا در دسترس است. آیا میخواهید به نسخه جدید شهر دریا منتقل شوید؟

بله خیر